Skip to main content

Röportaj: Pınar Kartal Timer, Alem Dergisi

Mira Havacılık Başkan Yardımcısı Göktan Aydın’dan havacılık alanında yeni normalleri dinliyoruz.

Mira Havacılık olarak 15 yıldan beri özel jet kiralama hizmeti veriyorsunuz. Tüm hava sahalarının kapalı olması sizi çok etkilemiştir, pandemi sonrasına nasıl hazırlandınız?

Hava sahalarının kapanmış olması elbette işleri biraz zorlaştırdı ancak doğrusunu söylemek gerekirse Havayolu firmalarının uçuş yapamıyor duruma gelmesi nedeniyle özel jet taleplerinde çok ciddi bir artış oldu. Gerek iş, gerekse özel ve sağlık nedenleriyle seyahat etmek zorunda olanların yardımına bu dönemde özel jetler koştu. Tabii gelen her talebe maalesef olumlu dönüş yapmak mümkün olmadı, her uçuşa, her ülkeye hatta her yolcuya has kurallar tanımlandığından özel jet uçuşlarını yapmak için gereken izinlerin alınması biraz daha meşakkatli oldu bu dönemde. Bu yaz özel jet kullanımının artması bekleniyor. Sizin düşünceleriniz nedir? Hava sahalarında ve tüm ülkelerin koyduğu seyahat kısıtlamalarında belli ölçüde rahatlamalar görmekteyiz. Ancak ne havayolları ne de yolcuların bir kısmı bu rahatlamaya rağmen eski seyahat alışkanlıklarına hızlıca dönemeyeceklerdir. Havayolları birçok güzergahta ya sefer yapmayacak ya da frekans düşürecektir. Yolcuların bir kısmı da, tatil amaçlı veya iş amaçlı olarak yapmak durumunda kaldıkları seferlerde kalabalıklardan kaçabilmenin yollarını arayacak. Bahsetmiş olduğum iki sebepten dolayı bir artış bekliyoruz.

Havaalanları ve uçak içi uygulamalarla ilgili çıkan bir çok genelge var. Siz bunları ne kadar uygulayacaksınız?

Öncelikle özel jet müşterilerinin tarifeli seferle seyahat etmekte olan yolcuların kullandığı terminalle bir alakasının olmadığını söyleyerek başlamak isterim. Özel jet yolcularına hizmet veren genel havacılık terminalleri de aynı genelgeler kapsamında alınması gereken tüm tedbirleri uygulamaktadırlar ancak bu terminaller sınırlı sayıda yolcu ve çalışan barındırdıklarından temasın çok daha düşük seviyelerde kalacağı kesindir. Ayrıca özel jetler her kiralama sonrasında profesyonel ekipler tarafından dezenfekte edilmektedir. Yine hem misafirlerimizin hem de ekiplerimizin sağlıklarını korumak amacıyla uçuşlarımızda kişisel koruyucu ekipmanlar kullanılmaktadır.

Bu sene için rezervasyon gelmeye başladı mı? Sizce turizmde 2019 rakamlarına ne zaman ulaşırız?

Bu yaz için geçen senelerde olduğu gibi jet ile ülkemize gelmek isteyen misafirlerimiz olmakta ancak turizmin geneli hakkında bir yorum yapmak doğru olmaz diye düşünüyorum. Sorunuzun ikinci kısmına havacılık ve havayolları açısından bir cevap vermek gerekirse, ben 2020’nin sıkıntılı bir yıl olacağını, 2021’in de salgının sonbahar aylarında tekrar gündeme oturmayacağı umuduyla toparlanma yılı olacağını düşünüyorum. Bu durumda 2019 yılı verilerine ancak 2022 yılında gelinmesi mümkün görünüyor bence.

2020 ve 2021’de, yurt içinde ve yurt dışında hangi destinasyonlar öne çıkacak?

Yurt içinde özellikle yaz aylarında Bodrum, Dalaman, İzmir ve Antalya gibi tatil bölgelerimiz bu sene de popüler olacaktır. Kış aylarında iş adamlarımızın Anadolu şehirlerine özel jet ile kısa git-gel seyahatlerinin artacağını söyleyebilirim. Yurt dışında ise ülkelerin birbirilerine uygulayacakları yasaklar kapsamında seyahat edilecek destinasyonların ciddi farklılıklar sergileyebileceğini düşünüyorum ancak tüm kısıtlamalar 2019 yılında olduğu gibi olursa yaz aylarında Yunan Adaları, Güney Avrupa, Maldivler gibi tatil bölgelerine talep artışı olması beklenmekte. Kış aylarında da Orta Doğu, Rusya, Kuzey Afrika, Kıta Avrupa’sı ve İngiltere’ye özel jet uçuşların sıkça yapılacağını söyleyebiliriz.

Müşterilerinizin ne tarz davranış değişikliklerinde bulunacağını ön görüyorsunuz?

Müşterilerimizin öncelikle kalabalıktan uzak kalmak, mümkünse gidecekleri şehre aktarma yapmadan direkt uçmak isteyeceklerini düşünüyoruz. Seyahat alışkanlıklarını bir süre değiştireceklerini ve mümkün olduğunca asgariye indirmeye çalışacaklarını tahmin ediyoruz. Yurt dışı seyahatlerin yerine yurt içinde alternatif tatil planları yapıp otel yerine daha izole olabilecekleri yerlere şahsi arabalarıyla gitmeyi tercih edeceklerdir. Ancak daha önce de bahsettiğim gibi uçak seyahatinin kaçınılmaz olduğu durumlarda özel jete talebin her zamankinden daha fazla olacağını bekliyoruz.

Pınar Kartal Timel Alem Dergisi